top of page

Açlık SINIRININ ALTINDA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo, asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk zammı, “Kirayı sabit tutarsın, gıdayı sabit tutarsın bu ücret yeterli olabilir ama şu anda açlık sınırının altında. Bu yüzden çalışanların hiçbir güvencesi yok” sözleriyle yorumladı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücretin net 5 bin 500 liraya çıkarıldığını açıklamasının ardından konuştuğumuz Hacer Foggo, GAZETE DURUM'a şu değerlendirmeyi yaptı:


Çalışanlar temel ihtiyaçlarına kitlenmiş durumda: Emeklilere verilen ücret 3 bin 500 TL. İki odalı bir gecekondu artık o fiyatta. O yüzden bir taraftan kira fiyatları yükselirken, gıdaya zam gelirken, elektriğe zam gelirken, mazota zam gelirken tabii ki bu fiyat açlık sınırının altında. Çalışanlar temel ihtiyaçlarına kitlenmiş durumda. Çalışanlar artık güvencesiz durumda.


Asgari ücret yeterli değil: Çalışanlar gelirinin dışında sürekli stres, sürekli kaygı, sürekli iş kaybetme korkusu, evden atılma korkusu, gıdaya erişememe korkusu içinde. Çalışanlar bu bahsettiğim durumları yaşayacaklar. Zaten yaşıyorlardı devam edecekler çünkü paralelde giden bir durum. Bu yüzden asgari ücret yeterli değil.


Bu ücret açlık sınırının altında: Kirayı sabit tutarsın, gıdayı sabit tutarsın bu ücret yeterli olabilir ama şu anda açlık sınırının altında. Bu yüzden çalışanların hiçbir güvencesi yok.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

özgürlük için

1948 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi  (İHEB), İkinci Dünya Savaşı’ndaki Holocaust’un etkileriyle kaleme alınır, bildirge insan haysiyetine y

Comments


bottom of page